Hỏi về Iphone

hoang_cd_hehe

GÂY DỰNG
NHẬP HỘI
3 Tháng mười 2007 lúc 19:31
Các bác ơi tình hình là em có 1 em Iphone đã unlock nhưng khi cắm vào máy tính...Cho lên Istore nó tự động update và sau đó thì em ko tìm được mạng nữa làm sao giờ các bác???:(

Các bác giúp em nhanh nhanh nhé... Em ko hiểu tự dưng sao lại thế nữa...hu hu lo quá...>"<

pires751

Nikonian
GẮN KẾT
GÂY DỰNG
3 Tháng mười 2007 lúc 20:14
iTune chứ không phải iStore...
Hỏng rồi bạn ạ, nó tự động update firmware mới, firmware mới không nhận được mạng là phải thôi.
Bạn chờ xem có ai unlock được firmware mới không.

5 Tháng mười 2007 lúc 14:51
Cách này chỉ dành cho ai lỡ up firmware 1.0.2 lên 1.1.1 thôi , máy nào mua về đã 1.1.1 rùi thì đừng thử nhá :D

Downgrade iPhone 1.1.1 to firmware 1.0.2
From ModMyiPhone - Wiki
Jump to:navigation, search

Screenshots etc coming soon, but for now, here's the basics:

KMAC over at hackint0sh has found a way to downgrade from 1.1.1 to 1.0.2. Here's the skinny:

* Start iTunes and plug in your iPhone which is running the 1.1.1 firmware.
* Hold down the Sleep and Home button for 10 seconds. Allow the phone to power off, but keep holding down the buttons. After 10 seconds, let go of the Sleep button, but keep the Home button pressed until iTunes sees your iPhone. The screen on your iPhone should be displaying nothing right now.
* iTunes will ask you if you want to restorea. Hold down Option or Alt, I forget which (Shift if you are in Windows), and click restore. When iTunes asks you what file you would like to restore from, navigate to your 1.0.2 folder. You may have to rename that file to .zip and uncompress it. It will begin to restore.
* When it completes, you will get an error. The iPhone will display the yellow triangle on the screen. Leave iTunes open, and run AppTapp. This may give you an error, but you should see the "Activate iPhone" screen after.
* Run AppTapp again. If the iPhone isn't being recognized, restart the computer and then run AppTapp for the second time.
* Congrats! You now have 1.0.2 again! iNdependence and all other modding apps will now work.

This has been verified with iTunes 7.4.3.1.

Source:
www.haskint0sh.org
www.modmyiphone.com

Video Guide : [ame="http://www.youtube.com/watch?v=FE85O8zdTTs"]YouTube - How to Downgrade your iPhone from 1.1.1 to 1.0.2 (tutorial)[/ame]

Nội dung tương đồng

Bài viết cần bạn xem thêm

Trong khi Uber đã thay đổi cách nhìn nhận của mọi người về việc tham gia giao thông trên đường, họ cũng đã thay đổi cách nhiều người xay xỉn tìm kiếm đường về nhà trong đêm tối. Vừa mới đây thôi, Uber đã ...
Lazada Vietnam Master card on Monday